301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Haziran 2021 - Cumartesi 13:11 Bu yazı 186 kez okundu
 
Şiddet bitmiyor
Yumoş-Minik TEKBAŞ
adanadoruk01@gmail.com
 
 

Türkiye yıllardır hayvanların sahipli sahipsiz ayrımı yapılmadan 'mal' değil 'can' olduğunu kabul eden bir yasanın çıkarılması için mücadele veriyor. AKP iktidarı boyunca adeta yılan hikayesine dönen yasa defalarca verilen söze, 'çıktı, çıkacak, çıkıyor' açıklamalarına rağmen bir türlü Meclis'ten geçemedi.  
İddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti MYK toplantısında sarf ettiği; 'Bu yasa hâlâ ne bekliyor?' sözleriyle yine gündem olan tasarı ile ilgili son açıklama Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi. Gül daha önce defalarca yaptığı açıklamalarda olduğu gibi "yasanın eli kulağında" dedi. İşte 'bir umut belki çıkar' dediğimiz, yalanlarla avutulduğumuz o yasanın yıllardır süren serüveni…
***
Hayvanların korunmasına dair 2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu sorunlu maddeleri nedeniyle yıllardır tartışma konusu. Tartışmanın temelinde ise yasada hayvanların “can” değil, “mal” olarak görülmesi. Türk Ceza Kanunu, sadece “sahipli” hayvanlara verilen zararı cezaya tabi tutuyor. Bu ceza da malı zarar gören kişiye tazminat niteliğinde.
***
En son düzenlenme 2011 yılında ele alındı, 2014 yılından beri askıda. Bir olay olduğunda hemen yine gündeme alınıyor, sonra unutuluyor.
Yeni yasa neler getirecek?

DÜZENLEMEDE NELER VAR?
Yasa teklifinde yer alması planlanan diğer bazı önemli düzenlemeler şöyle:
Mevcut düzenlemede "mal, eşya" kapsamında değerlendirilen hayvanlar "canlı" olarak tanımlanıyor ve yaptırımlar da buna göre düzenleniyor.
Mevcut yasadaki "süs hayvanları" ifadesi, yeni düzenlemede yer almayacak. Petshoplardan hayvan satışı yapılamayacak, bunun yerine hayvan edinmek isteyenler kataloglardan seçim yapabilecek.
Hayvan neslini yok etme, öldürme, tecavüz, gibi her türlü kötü muamele, hayvanların dövüştürülmesi suçları TCK kapsamında hapis cezası ile cezalandırılabilecek. Bir hayvan neslini yok edecek şekilde avlananlara 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
Sokakta yaşayan hayvanların uyutulmasına son verilecek, bunun yerine üremelerinin engellenmesi için kısırlaştırma yoluna başvurulacak. Belediyelerin sorumluluk larının artırılarak, hayvanları korumaya yönelik kaynak ayırma yükümlülüğü getirilmesi planlanıyor. Bu konuda merkezi yönetim tarafından belediyelere kaynak aktarılması ve kısırlaştırma işleminden de sorumlu tutulması planlanıyor.
Sahiplenilmiş hayvanların sokağa terk edilmesini engellemek için hayvanlara kimlik verilecek. Hayvanını sokağa terk edenlere ise para cezası verilecek. Bu kapsamda verilecek para cezasının 2 bin liradan az olmayacağı ifade ediliyor.
Mevcut yasada da var olan il hayvan koruma kurulları daha işlevsel hale getirilecek. Hayvanları koruma konusundaki kararları alma, izleme görevi olan vali başkanlığındaki koruma kurulları 3 ayda bir toplanacak.
***
İyi güzel, münferit işlenen suç hemen cezalandırılacak, belki 80 milyonluk nüfusta yıla yayarsak, 200 hayvan şiddet görüyor diyelim. Bunların cezasını yasalar versin, ya belediyeler eliyle işlenen katliamlara soruşturma gelmeyecek mi?
Belediye barınaklarında denetim yapılmadığı için, ucu açık…
Toplam katliam yapıldığında…
Daha bu yakınlarda Bahçe Belediyesi yüzlerce köpek itlaf etti, sonra açıklama yaparak, bunu yapanların takipçisiyiz diye…
Gel de inan, soruşturma yok, ceza yok, yapan yaptığı ile kalacak!
Keza Ankara’da hep toplu toplu zehirlenmeler oldu.
Olayı sadece kedi-köpek olarak görmeyelim, atlar, kediler, kuşlar, ve köpekler bilinen, vahşi doğada ise adam keyfince avlanıyor, asıl bunları yasaklanmalı.
Belediyeler denetlenmeli ve barınaklara 24 saat kontrol edebilecek kamera sistemi getirilmeli.
Son Şanlıurfa’da bir kendini bilmez insan müsveddesi köpeği yedinci kattan atıyor. Yasalarımız gereken cezayı vermeli ki, adalet yerini bulsun, diğerleri de teşebbüs etmesin.
Hep yazıyoruz, çiziyoruz, yazdığımızla kalıyoruz. 

KARAMEL
Karamel bir sokak köpeği. Üç dört yıl önce bizim sokağa  yerleşti. Sonuçta bu topraklarda yaşamak onunda hakkı. Son günlerde Ziyapaşa Çocuk Parkı’nda Seyhan Belediyesi görevlisi bu hayvanımıza şiddet uyguladı. Sopayla kovaladığı görülmüş. Şimdi bu hayvan  sığınacak yer arıyor.

Suçlu mu suçlu !!!
Ne yapıyor, ekilen çiçeklerin arasına girip yatıyor, soğuk yer arıyor. Ama Ziyapaşa Çocuk Parkı’nda yeni ekilen çiçek miçek yok. Çocuk parkını seviyor, görevli onu kovalıyor, taş atıyor, üzerine su sıkıyor. 
Başkan Nesrin Çıtırık hanım size havale ediyoruz. Bu hayvanı yerinden yurdundan eden Seyhan Belediyesi görevlisi hakkından anca siz gelirsiniz. Köpeklerimizi rahat bıraksınlar. Seyhan Belediyesi sokakları temizleyenlerde ondan aşağı kalır yanları yok.  Başkanla görüşülmeli, ve hayvanlarımıza karşı müşfik davranılması sağlanmalı. 

 
Etiketler: Şiddet, bitmiyor,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 27.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı