301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Şubat 2024 - Çarşamba 22:34 Bu haber 119 kez okundu
 
"Gıda fiyat endeksi, son 5 yılda 7 kat arttı"
"Gıda fiyat endeksi, son 5 yılda 7 kat arttı"
SİYASET Haberi


Ayhan Barut, fahiş artan gıda fiyatlarıyla ilgili Meclis Araştırması isteyip soru önergesi verdi. Gıdadaki tehlike krizi Meclis gündeminde

"Fiyatlar uçuyor, açlık büyüyor"

 

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, son 5 yılda 7 kat artan gıda fiyatları nedeniyle halkın derin bir açlık ve yoksulluk girdabına sürüklendiğini söyledi. Gıdada fahiş fiyatların yanı sıra tarımsal üretimde süren tehlikenin boyutlarına dikkat çeken Barut, Meclis'in harekete geçerek krizin acilen çözülmesini istedi.

 

"SORUN KATLANARAK BÜYÜYOR"

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na fahiş artan gıda fiyatlarıyle ilgili Araştırma Önergesi sunan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Ayhan Barut, Türkiye'de gıdayla ilgili çok büyük bir krizin yaşandığını anımsattı. Tarımsal üretimde artan maliyetlere ve çiftçilerin ürünlerinin para etmemesine işaret eden Barut, yüksek enflasyon ve fahiş zamlarla halkın gelirlerinin de eridiğine değinerek sorunun katlanarak büyüdüğünü anlattı.

 

"KRİZİN NEDENİ BELLİ"

 

Türkiye’de 2013-2018 arası 2 katına çıkan gıda fiyat endeksinin son 5  yılda 7 kat yükseldiğine vurgu yapan Barut, "Türkiye bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten az sayıdaki ülkelerden birisi iken iktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle bu durum tam tersine dönmüştür. Milyonlarca tüketicinin yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan gıda maddelerindeki aşırı fiyat artışlarının sebebi, üretim ve üreticinin desteklenmemesi, yüksek maliyetler ve ürünlerin değerinde satılamamasıdır. Halkımız da yüksek enflasyon ve fahiş zamlarla eriyen gelirleri nedeniyle açlık içinde bırakılmıştır" dedi.

 

"ÇÖZMEK YERİNE DERİNLEŞTİRİYORLAR"

 

Sorunun nedeni ortadayken AKP iktidarının çözüm yerine krizi büyüten adımlarına devam ettiğini aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"İktidarı hiç üzmeyen TÜİK, 2023 döneminde gıda enflasyonunu yüzde 67.3 olarak açıkladı. Ancak bu enflasyon halkın htiği gerçek enflasyonu yansıtmıyor. Üreticimizin ürünü para etmiyor yerinde yapılmayan ithalatla birlikte yabancı ülkelere para kazandırıyoruz. Üretici kazanamıyor, 2002 yılında 2 milyon 700 milyon olan çiftçi sayımız 700 binden fazla azaldı. Ülkemizde yaşanan gıda enflasyonu dar gelirli ve emeklilerin sağlıklı ve insan hayatı için gerekli gıdaya erişiminin önündeki tek engeldir. Ülkemizde yaşanan gıda enflasyonu her geçen gün daha da korkutucu boyutlara gelmekte vatandaş gıdaya erişim konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. İktidarın sorunu çözmek yerine krizi büyütecek adımlarına devam etmesi kabul edilemez. Bu koşullarda Meclis'in harekete geçerek gıdada büyüyen krizin acilen çözülmesi için önlem alması şarttır."

 

"FİYAT UÇURUMUNU AÇIKLAYIN"

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergesinde şu sorulara cevap istedi;

"1- Tarladan markete gelene kadar oluşan fiyat uçurumu neden kontrol altına alınmamaktadır?

2- Üreticiden tüketiciye tedarik zincirinde hangi mal ve hizmetlere ilişkin aşırı fiyatların hangi aşamada, nerede ve nasıl oluştuğuna ilişkin bölgesel olarak ele alınan bilimsel araştırmalar yapılmış mıdır?

3- Türkiye'de mevsiminde, yaz aylarında bile sürekli artan mevsimlik yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın temel nedenleri nelerdir?

4- Tarımsal üretim yapanların artan girdi maliyetleri konusunda üreticiyi rahatlatıcı somut desteklemeler yapacak mısınız?"

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , "Gıda, fiyat, endeksi,, son, 5, , yılda, 7, kat, arttı",
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 06.07.2022
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı