Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara: Srebrenitsa Soykırımı insanlığın utanç tablosudur

13.07.2020 - Pazartesi 19:58

Srebrenitsa Soykırımında hayatını kaybedenler Soykırım Anıtı önünde anıldı.

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara, dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilen ve tarihe kara bir leke olarak geçen Srebrenitsa Soykırımının insanlığın utanç tablosu olduğunu söyledi.

Çocuk, genç, yaşlı kadın demeden 8372 Boşnak kardeşimizin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı 25. yıl dönümünde Merkez Parkta bulunan Soykırım Anıtında tören düzenlendi.

Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen törene, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara ve yönetim kurulu üyeleri, federasyona bağlı derneklerin temsilcileri, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

Pandemi nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu, sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapılan törende açıklamalarda bulunan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç emrindeki Sırp askerler tarafından Srebrenitsa'da binlerce insanın acımasızca katledilerek soykırım yapıldığının altını çizdi.

Srebrenitsa Soykırımını son yüzyılın en büyük katliamı olarak niteleyen Dr. Özgür Kara, "Bugün burada içimizi yaralayan, sözde medeniyetin temsilcisi Avrupa’nın göbeğinde yaşanan, son yüzyılın en büyük katliamı olan, kara bir leke olarak tarihe geçen ve insanlığın utanç tablosu olarak hafızalara kazınan Srebrenitsa Katliamında  hayatını kaybeden 8372 Müslüman, Türk Boşnak vatandaşımızı anmak, soykırımı lanetlemek üzere bulunuyoruz. Acımasızca katledilen Boşnak vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Soykırımı, gerçekleştirenleri ve sessiz kalanları nefretle kınarken, Srebrenitsa'da yaşanan insanlık dramını unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha tüm dünyaya ilan ediyoruz” dedi.

Soykırımda hayatını kaybeden ve henüz bulunan 9 kurbanın Anıt Mezarlığa defnedileceğini hatırlatan Dr. Özgür Kara, "Bugüne kadar 6643 soykırım kurbanı defnedildi. 1000 üzerinde kurbanın bedenine hala ulaşılamadı. Yapılan çalışmalarda hala toplu mezarlar ortaya çıkmakta, yürekler yanmaya devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Soykırım Anıtında bulunan mavi kelebeklerin anıtı ve yaşanan acıları simgelediğini dile getiren Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara, böyle acımasız katliamların ve soykırımların tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

YORUM YAZ