Akif Kemal Akay

14.11.2019 - Perşembe 20:56

Akif Kemal Akay 1950 yılında Adana'da doğdu. Akay, kimya yüksek mühendisi ve biyokimya uzmanı. 1968’de 18 yaşındayken CHP’ye üye oldu. SODEP Adana kurucusu olan Akay, CHP ve SHP yöneticilikleri, il başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Adana İl Başkanlığı ve Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

  1. dönem CHP milletvekili adayı olan Akif Kemal Akay, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde CHP'den Adana İli, Seyhan İlçesi Belediye Başkan adayı oldu.
    Tek handikapı, Adana'nın merkez Seyhan ilçesi Belediye Başkanı CHP'li Akif Kemal Akay, emekli albay damadı Ahmet Erkal Şenyurt'u, Özel Kalem Müdürü olarak atadı. Tartışma yaratan kararın ardından açıklama yapan Başkan Akay, Şenyurt'un Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 6 yıl özel kalem müdürlüğü yaptığını belirterek, "Göreve getirdiğimiz makam uzmanlık alanı" diyerek, konuşmalara son vermişti.


Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, başkan yardımcılığına getirdiği Funda Buyruk'un eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a methiyeler düzdüğü iddialarıyla ilgili olarak, "Geçmişte kalırsak hata yapmış oluruz. İnsanız, beşeriz, şaşarız" diyerek, herkesin ikinci bir şansı hak ettiğini vurgulamıştı.


Başkan Akay, Dağlıoğlu Mahallesi'nde ilk olarak kas erimesi hastalığı nedeniyle hareket kabiliyetini kaybeden 11 yaşındaki Mahsun Ökmen'i evinde ziyaret etti. Başkan Akay'ı talep üzerine getirttiği akülü Tekerlekli Sandalyeyi Mahsun'a bayram hediyesi olarak verdi.


Bir süredir Akif Kemal Akay’ı takip ediyorum.
Makamında çok oturmuyor, Seyhan’ı geziyor, muhtarlardan sorun dinliyor, Seyhan’ın ileri gelenlerine kulak veriyor.
Akif Kemal Akay sakin, yüzü Mona Lisa’nın tablosu gibi, sırıtmıyor, tebessüm etmiyor ama, suratı asıkta değil.
Kibar, nazik, sesini yükseltmiyor, bağırmadan çağırmadan da insan yönetebilme becerisine sahip ve belediye başkanı olabilirmiş.
Mecliste çoğunluk CHP’de olmasına rağmen, karşı fikri dinliyor, muhalefette söz hakkı tanıyor, görüşlerine önem veriyor.
Tam bir aydın gibi davranıyor.
Onunla komşuluk yapanlarda, yere göğe sığdıramıyorlar.
8 aydır belediye başkanı ve çok kısa zamanda aktif olarak ciddi çalışmalara imza atacağı söyleniyor.


Seyhan’a hizmet etmek için heyecanlı, ilçenin temiz olması için olağanüstü titizlik gösteriyor. Park ve bahçelere, yeşile de önem veriyor. Önceliği yolu geçmeyen, parkı olmayan mahalle ve semtlere öncelik veriyor, bu stratejisinin doğru olduğunu söyleyenler çok!
Büyükşehir Belediyesi meclis oturumlarına gelirken de, sessiz sedasız ama ilgili.


Milli bayramları tam bir milli bayram coşkusu içinde kutladılar. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü anma günü…
Bu milli bayramlar coşku ile kutlanıp, sahip çıkıldı.
Sanata, tiyatroya, amatör spor kulüplerine ve sanatçılara da destek veriyor.


İnsanlara ne uzak ne yakın, duruşu aristokrat bir yapısı var. Bende böyle bir izlenim bıraktı.
Kibirlenme, büyüklenme, egosu olmayan, batı profili çizen ender belediye başkanlarımızdan biri Akif Kemal Akay!

YORUM YAZ