Suçum yasaklı ırk olmak

18.09.2019 - Çarşamba 11:44

Dün İlkhaber gazetesinde arkadaşlarımın yanına gittim. Mutfaktan bir ses geliyordu, ister istemez kulak kabarttım. Köpek kelimesi geçince ilgim daha da arttı.
O gün gerçekten işim çok yoğundu. Ama bu hayvanlarla ilgili konuşmayı yapan kimdi, aniden merak ettim ve gittim tanıştım.
Karşımda gencecik çok yakışıklı genç bir delikanlı buldum. Sanatçı merhum Barış Akarsu’nun bir kopyası.
Gözler sürmeli değil ama, ağlamaktan kan çanağına dönmüş. Yaşadığı travmayı çok iyi anlıyorum.
Bütün suçu Arjantin Dogo ve Pitbull beslemek.
Bir çocuğu alim veya bilim adamı da yetiştirirsin, hatta bir sapık veya katilde…
At sahibine göre kişner.
Bu yetiştirilmeyle ilgili.
Genç adam 33 yaşında, elektrik teknisyeni Emrah Şahan!


Emrah Şahan; “Abla merhaba, Emrah ben. Köpeğim Casper i, Adana Sarıçam bölgesinde araba çarpmış vaziyette buldum. Ve ayağının kesilmesi gerektiğini söyleyen veterinerlere inat, ampüte olmaması için Ankara da ameliyat ettirdim. Ameliyat başarısız geçti, yürüyemedi. Ön sağ bacağı aksak. Arka sağ bacağı aksak vaziyette yaşamını sürdürüyordu benimle. Karneleri aşıları tam, çipli bir hayvandır. Bunun dışında sokakta bulduğum bir başka Pitbull cinsi hasta köpeğin de bakımını üstlendim. Tedavi masraflarını kendim karşıladım. Ancak bahçemden bir yolunu bulup ikisi evden gidiyor. Ve yolları barınağa düşüyor.
Sokaktan bulduğum Pitbull ertesi gün barınakta ölüyor. (Çok ilginç)
Erkek köpeğim Casper Dogo Argentino cinsi erkek, kısır bir hayvan o ise ayrı bir tek kafeste tutuluyor.
Müracaatlarım ve iletişimlerim sonuçsuz kaldı.
Valiliğe gidip vali yardımcımız ile görüştüm. Sağolsun ilgilendi telefon açarak, köpeğimin bana gösterilmesini sağladı.
Ancak köpeğimin bakıma ihtiyacı var. Sakat bir hayvan almam gerekiyor desem de başaramadım.” Diye anlatıyor.
Hayvanın karnesi var, aşıları tam, kısırlaştırılmış bir vukuatı yok.
Mesele yasaklı ırk olması mı?
Avrupa’da herkesin elinde var.
Neden diğer hayvan hemen öldürüldü, bu açıklanmıyor. Hayvanları Koruma Kanunu 5199 sayılı yasa ne diyor?
Kanunu aç iyi oku!
(Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar.)
Bu hayvan herhangi bir zarar vermiş mi, vermemiş. Madem köpekler mal, o zaman sen mala nasıl zarar verir, yok edersin. Şu hayvana bakın, hasta, ameliyatlı, bakımı yapılmak zorunda, sonuçta o bir can. Bir mal’a nasıl el koyarsın ya. Hani burası bir hukuk devleti idi. Bu madde uzayıp gidiyor, Emrah Şahan kardeşimiz baş vurmadığı makam kalmamış. Nesrin Çıtırık ve Metin Yıldırım’ın (Çıtırık’ın işlerinin yoğun olduğunu yasayla uğraştığını biliyorum) gösterdikleri yol sosyal medyada yayın yapın demiş.
Emrah’ın anlattıkları bu.
Baro’da hayvan hakları yasasına bakan Av. Gülşah Görür umarım bu sorunu sosyal medyada yaptığı savunma gibi hakkını verir ve o hayvanı tecritten kurtarır. Ondan bunu bekliyoruz.
Öyle twit atmalarla bu iş olmuyor. Onu yakından takibe aldım. Birgün Adana Barosu Hayvan haklarını yazacağım, bakalım bugüne kadar açtıkları davaları sonuçlandırmışlar mı, merak ediyorum, hayvanlarla ilgili çok dava açtılar. Sanıyorum birini de ben Baro Başkanı Av. Veli Küçük’e iletmiştim.
Davalarda hayvanlar mal statüsünde görülüyorsa, Adana Hayvan Barınağı, karnesi olan, aşılarım tam olan, kısırlaştırıl -mış sakat hayvanı sahibine iade etmelidir, suç işliyor. Yasak ırk ise, bu olaylarla ciddi bir şekilde ne zaman mücadele verdi, bunun raporunu da sonuçlarını da bir zahmet açıklayıversinler. Halen köpek dövüştürüyorlar, şu veterinerleri bir takip etsinler bakalım, yol nereye götürüyor?
Genç bir çocuğu ağlatmak, kimsenin harcı değil. Hayvanlar duygusaldır, sakat, bir sürü şey başına gelmiş iki haftadır onu tecrit odasında tutmaya kimsenin hakkı ve hukuku yoktur. Bizde takipteyiz.
Umarım o hayvanın başına göz göre göre bir şey gelmez. Barınak Koordinatörü Ali Demir’le konuştum. Hukuk Devletinde birinin malına el koymak, gaspa girer, bilmem anlatabildim mi?

YORUM YAZ