Ey yönetici, siyasetçi, işadamı, Sağırları, körleri oynamayın!!!

13.08.2019 - Salı 21:26

Adana'da haftalık, on beş günlük ve aylık gazeteler ortak hareket etme kararı alarak Yerel Medya Güç Birliği Platformu'nu kurdu. Bunun başkanlığını Kamil Yalçın Göl yürütüyor. Haziran ayının sonlarına doğru kurulan bu platform, başta Adana Valisi, belediye başkanları, oda başkanları, siyasetçiler ve işadamları ziyaret edilerek sorunlarını dile getirip, destek istediler.

KİMLER ZİYARET EDİLDİ?
Haziran ayının sonlarına doğru kurulan bu platform, ilk ziyaretlerini, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’a, ardından Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’e, MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı’ya, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi’ye, A.A ve İHA Haber ajanslarına, Kızılay Şubesi’ne, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a, ASKİ Genel Müdürü Zeki Aysan’a, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e, M1 Adana AVM’ye, Ortadoğu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Halis Bayrak’a, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç’a, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük’e, Özel EPC Hastanesi’ne, ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez’e, ATO Başkanı Atilla Menevşe’ye, Adana Başsavcı Ömer Faruk Yurdagül’e, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’e, ATB Başkanı Şahin Bilgiç’e, Fahri Büyükelçi Tarkan Kulak ve STK’lar ziyaret edilmiş ve yerel basının içinde bulunduğu krizi dile getirmişlerdir.

BU ZİYARETLERİN GERİ
DÖNÜŞÜ OLDU MU?

Beli aralıklarla Yerel Medya Güç Birliği Platformu Başkanı K. Yalçın Göl ve beraberindeki ekibi tam 21 kurum ve kuruluşları ziyaret ederek, destek istedi.
Hepsi birbirinden deve dişi gibi kurumlar. Bir tek içinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyareti yok.
Sadece 2 dönüşüm sağlandı.
Yüreğir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi…
Yine bu kurum başındaki insanlar, körleri, sağırları neme lazımcılıkları oynadılar. Bu medya birgün herkese lazım olur.
Yerel medyanın hiçbir zaman siyaseti olmadı. Destek için kapılarında köle mi olalım.

GİDERLERİMİZ VE
DEVLETE KATKIMIZ

Basın ilan kurumuna kayıtlı haftalık, aylık gazete sayısı 70 adet.
Bu gazeteler de demek oluyor ki, 70 kişi çalışıyor. Haftalık ve aylık gazeteler yanlarında bir kişi çalıştırsa, bu rakam onun iki katına çıkıyor. Yani 140 kişi.
Bu insanların bakmakla yükümlüğü olduğu aileleri var. Bu sayı üçle çarpılsa, çarpan etkisi, 420 kişi ediyor.
Onuda geçtik.
Bu gazeteler SSK yatırıyor, kişi başı SSK 870 lira, spotaj yani vergisi ile bu rakam bin lirayı buluyor. Hele geciktirirse, kafadan 100 lira daha ekleniyor. Bir işverene bir kişinin SSK maliyeti yıllık 10 milyar 440 lira…
70 ile çarparsa devlet bu gazetelerden yıllık SSK maliyeti, içinde stopaj vergisi yok. 730 milyar 800 lira alıyor.
Bu 70 gazete her ay tıkır tıkır vergi ödüyor. Aylık 150 lira verse, 1 milyar 800 lira, 70 ile çarparsak 126 milyar ediyor.
Muhasebeye en düşük aylık 100 tl verse…
Rakam ortada. Muhasebeye yıllık 1200 lira, 70 ile çarparsan 84 milyar ediyor.
İster aylık, ister haftalık olsun aylık maliyeye ödeme 150 lira olursa… bir gazete yıllık 1.800 tl. 70 gazete ile çarparsan 126 milyar lira bir rakam çıkıyor. Bu sadece aylık…
Masa üstü internet 80, cepteki internet 60 lira aylık 140 lira. Yıllık 1 milyar 680 lira.
1.680 lirayı 70 ile çarpıldığında çıkan rakam 117 milyar 600 lira.

Elektrik iş yeri 120 lira en düşük baz rakam alınmıştır. Bir kişi yılda elektrik idaresine 1 milyar 440 lira ödüyor. 70 ile çarpıldığında 100 milyar 800 lira ediyor.
Matbaaya giden para..
Bir gazete matbaaya aylık 400 liraya öderse, yıllık 4 milyar 800 lira ediyor.
Bu rakamı 70 lira ile çarparsak, yıllık matbaalara ödenen para 336 milyar lira…
Başa dönelim ve bu harcamalarımızın ekonomiye katma değer olarak ne ifde ediyor ona bakalım.

HARCAMALARIMIZ
Devlet bizden temel zaruri aldığı para 1 milyon 494 milyar, 600 lira.
Bir yıllık bizim devlete kattığımız katma değer.
Bu devlet ayakta duruyorsa, emekçilerin üzerinde duruyor.
İçinde bir çok kalem yok.
Yeme içme gibi, kılık kıyafet gibi… dışsal faydaları ekonomide saymadık.
Bizim devlete sağladığımız fayda bu…
Ve biz hep görmezlikten geliniyoruz.
İsterseniz sizde elinize kağıt kalem alın hesaplayın.
Belki yanılıyoruzdur.


Bu gazetelerin şöyle bir iyiliği var. Bu haber çıktığı zaman, savcısı, Valiliğiin ilgili birimleri, Emniyet, onun birimleri hepsi tek tek inceler. Sesini duyurmak isteyenlerde böylece sesini duyurmuş olur. Artık dijital çağda internet ortamında sesini tüm dünyaya duyurabilme imkanına sahipler.
Haa bu gazeteler haftalık, 15 günlük ve aylık olarak yapar, günlük gazeteler bunu hergün duyurur.
Ama işlev aynıdır.
Yerel Medya Güç Birliği Platformu kurulduğunda amacını çok açık bir şekilde ilan etmişti. Başta belediyeler, STK'lar ve siyasiler olmak üzere, birçok kişi ve kuruluşun haber bülteni gönderip yayın talebinde bulunduğunu, ancak ilan- abone desteği söz konusu olduğunda ayrımcılık yaptığını yine bu kutsal bayramda da gösterdi.
Yerel Medya Güç Birliği Platformu Başkanı K. Yalçın Göl, Adana'da özellikle yerel basında yer alan gazetelerin haklarını savunma ve sıkıntılarına çare bulma adına oluşturduğu bu çatı, daha ne yapsın?
Yerel Medya Güç Birliği Platformu'nu temsilen K. Yalçın Göl, Hasan Hüseyin Türk, Dursun Dağtekin, Cengiz Durak, Halim Öztoprak, Hüseyin Azar, Halise Tekbaş ve Şehmus Baysal'ın yer aldıkları bir komite üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptılar.
Ha bilirsiniz çekirgeler en fazla üç kere sıçrar. Sizler bizleri görmezlikten gelirseniz, bizim gözlerimiz ve kulaklarımız üzerinizde olacak, illa ki bu yolda, yol kazası olacaktır, söylemedi demeyin.

YORUM YAZ