CHP’li Güngör Geçer’den Farkındalık sözler!

13.08.2019 - Salı 21:46

CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Güngör Geçer, Adana’daki işsizliğin ‘kooperatif belediyecilik’le azaltılabileceğine dikkat çekti. Bilindiği üzere Güngör Geçer meclisin ilk günlerinde; “Her gün yanından geçip gittiğimiz ancak hayatın temposu yüzünden çoğu zaman varlıklarını bile fark edemediğimiz sokak hayvanları zorlu bir dünyada var olma savaşı veriyor.
Adana’daki tüm belediyelerin koordinasyon içerisinde şehrin belirli bölgelerine sokak hayvanları için besleme noktaları yaparak en sağlıklı olan kuru mamayı onlara dağıtmalıdır" demişti. Geçer sokak hayvanların dili olmuştu.

ÖNEMLİ ÇAĞRI
Her meclis oturumunda dikkat çeken açıklamalar yapan Geçer; Adana’nın sanayide, tarım ve hayvancılıkta, ekonomide, üretimde, bilimde, sporda, sanatta tüm Türkiye’ye, dünyaya örnek olması gereğine inandığını kaydeden Güngör Geçer; “Bildiğiniz üzere kentimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sanayileşen bölgelerinden biri olduğu için Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahipti. Ancak yanlış ekonomik politikalardan dolayı ülkemizi vuran kriz, Çukurova’yı, Adana’yı da derinden etkilemiş, ekonomimiz vurgun yemiştir. Çukurova; gerek iklimi, gerek su kaynakları bakımından tarım için oldukça verimli bir zemin taşımaktadır.  Fakat imara açılmış tarım arazileri ile yanlış tarım politikalarıyla Çukurova’nın tarımı büyük zarara uğramıştır. Bundan dolayı bugün tüketimimiz hat safhaya ulaşmıştır. Oysa Adanamız bir üretim merkezidir. Bu durumdan yola çıkarak tarımsal alandan başlayarak, sanayimizi, ekonomimizi nasıl geliştiririz buna bakmalıyız. En büyük hazinelerimizden biri olan Seyhan nehri ve Baraj Gölü’nden nasıl faydalanırız, üzerinde neler yapabiliriz diye sorgulayıp özellikle su sporları dalında burayı canlandırmalıyız.” Diye çağrıda bulunmuştu.


CHP’li Güngör Geçer 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de gerçekleşen katliam, Seyhan Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantılarının ilk gününde kınamıştı.
Güngör Geçer her ay meclis oturumunlarında mutlaka araştırmalarda bulunuyor ve önemli konuları meclise getirmesiyle farkındalık yaratıyor. Geçmişte CHP’li meclis Üyesi Ulaş Çetinkaya yapıyordu, şimdi de Güngör Geçer önemli açıklamalarda bulunarak, bu boşluğu kısa zamanda doldurdu.
“Kooperatif belediyecilikle istihdam ve ihracat artar”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Meclis Üyesi Güngör Geçer, Türkiye’nin en fazla işsizine sahip Adana’da istihdamın artması, refah düzeyinin yükselmesi için ‘kooperatif belediyecilik’ modelinin hızla gelişmesi gerektiğini vurguladı.
Seyhan Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı meclis toplantıları kapsamında kürsüye çıkan Güngör Geçer, işsizliğin her geçen gün biraz daha arttığı Türkiye’de, Adana’nın ne yazık ki yüzde 11,4’lik oranla işsizlikte ilk sıraları aldığını söyledi.
Türkiye’de en çok işsizin olduğu şehirler arasında bereketli toprakların, tarımın, sanayinin, hayvancılığın en yoğun olduğu Adana’nın 10’uncu sırada olduğuna işaret eden Geçer, işsizliğin bir çok nedenden dolayı oluştuğunu ancak bundan sonra ne yapılması gerektiğini de tartışmanın önemli olduğunu vurguladı.
Çukurova’da, Adana’da işsizliğin azalması, dolayısıyla refah düzeyinin artmasının son zamanlarda yerel yönetim uzmanlarının üzerinde yoğun olarak durduğu ‘Kooperatif Belediyecilik’ modelinin gelişimine bağlı olduğuna işaret eden Geçer, “Kooperatiflerde asıl amaç kâr değil, iş birliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlar olan kooperatifler; verimli çalışmayı, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamayı, emek ve ürünleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır” dedi.
Güngör Geçer kooperatifçiliğin önemine değinip çözüm önerilerini de sunarak, CHP’li Meclis üyesi olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor.

YORUM YAZ