Başkan Güler, ‘Mursi’nin verdiği mücadelenin ve şehadetinin şahidiyiz’

30.06.2019 - Pazar 15:47

AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler, "İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Muhammed Mursi, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. Onun verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz" dedi.
Adana'da çeşitli sivil toplum kuruluşları Mısır'da darbeciler tarafından tutuklu yargılanırken yaşamını yitiren Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılarken, AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler de konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. 5 Ocak Meydanı’nda konuşan Güler, Mursi’nin verdiği mücadelenin ve şehadetinin şahidi olduklarını belirterek, "İnandığı dava uğrunda ömrünü adayan Mursi, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavun'u Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir" dedi.
SİSİ'YE 'DUR' DİYEN, SADECE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN OLDU
Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere batı ülkelerinin, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da darbe rejimine sessiz kaldığını kaydeden Güler, işkencelerin, haksız yargılamaların ve vahşi idamların dünya kamuoyu tarafından görmezden gelindiğini kaydetti. Güler, sözlerini şöyle tamamladı:
"2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mursi, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. ‘Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma’ diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı 'dur' diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz."
AK Parti il ve ilçe teşkilatları mahkeme salonunda hayatını kaybeden Muhammed Mursi için dua etti. Öte yandan, kentin çeşitli camilerinde de sivil toplum kuruluşlarınca gıyabi cenaze namazlarının kılınacağı öğrenildi.

Etiketler
YORUM YAZ