ADASO’DA 8 MESLEK DALINDA 3 BİN 346 SAAT EĞİTİM VERİLECEK

30.06.2019 - Pazar 14:14

Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) iş birliğinde Meslek Edindirme ve Geliştirme Projesi kapsamında 8 meslek dalında toplamda 3 bin 346 saat eğitim verilecek.
ILO ile birlikte hayata geçirilen proje çerçevesinde, Adana sanayisinin ihtiyaç duyduğu öncelikli sektörlerden talep edilen 8 konu başlığında,
305 kursiyere sertifikalı meslek edindirme kursu düzenlenecek. Meslek edindirme kursları, meslek sahibi olmak ve iş bulmak isteyen vatandaşların yanı sıra geçici koruma geçici koruma statüsünde bulunan Suriyelilere açık olup, Suriyeli kursiyerlere meslek kursları öncesi hızlandırılmış Türkçe eğitimi de verilecek.
Adana ekonomisinin ihtiyaç duyduğu meslek edindirme ve meslek geliştirme eğitimlerinin bölge açısından önemli olduğunu belirten Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Odamız ve Uluslararası Çalışma Örgütü iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında bölgemiz için önemli bir sorun haline gelen kalifiye elaman probleminin çözülmesine katkı sağlayacak. Ayrıca eğitimlere katılan kursiyerlere, eğitim ücreti sağlanacak” dedi.
Temmuz-Aralık 2019 döneminde verilecek mesleki eğitimler ile istihdam odaklı projeler kapsamında birçok projeyi aynı anda yürüttüklerini belirten Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü;
“Üretim, istihdam ve ihracatı artırma hedeflerimiz doğrultusunda birçok çalışmayı bir arada yürütüyoruz. Adana Sanayi Odası olarak nitelikli eleman temini, MYK belgelendirme, işgücü maliyetlerinin azaltılması, kayıtlı istihdamın arttırılması gibi süreçlerde çalışmalar yürütmektedir.”
Tüm kursiyerler meslek eğitimleri öncesinde, iş sağlığı güvenliği, eğitime tabi tutulacak proje kapsamında, Tıg Argon Kaynakçılığı, Gaz Altı Kaynakçılığı, Programlama Eğitimi, Grafik Animasyon, Makine Bakım Onarım Yardımcılığı, Mobilya Döşeme Dikiş Elemanı, Dış Ticaret Uzmanlığı ve Bilgisayarda Erkek Giysi Kalıp Hazırlama ve Dış Ticaret İngilizcesi eğitimleri düzenlenecek. Eğitimler hakkında başvuruda bulunmak isteyenler Adana Sanayi Odası’nın internet sitesinden duyurular bölümünden yapılabilecek.

YORUM YAZ