BENİM BABAM MEMET USTA

16.06.2019 - Pazar 13:39

Bugün babalar günü. Ben annesine doyamamış biri olarak… Kalbi yaralı, yorgun biri olarak çok çerçeveli fotoğraf öpmüşlüğüm vardı, bayramlarda seyranlarda. İnişli çıkışlı, fırtınalı yılların ardından, onunla bir araya geldiğimde dertlerimi, sıkıntılarımı anlattığım babam. Onun bana güven verdiğini, beni güçlü kıldığını yıllar içinde öğrendim. Köprüleri sağlam kurduğumda. Benim için bir çınardı o. Gölgesi bile yetiyordu. Kızgınlıkları, öfkeleri anlıktı. Bende uysal sayılmazdım. 
Yaşamın haragülesi içerisinde, ona kızmışlığım, kırılmışlığım vardı. Huyum kurusun, açık sözlüyüm, incitirim, incinirim de. 
Biliyorum aramızda mesafeler var, dağlar, taşlar, ovalar, akarsular. 
Ama son yıllarda şeytanın kulağına kurşun. Hep iyiyiz. Affetmeyi, hatalarımı kabul etmeyi, içime sindirebilmeyi, hoş görebilmeyi, empati kurabilmeyi, o yaşlarda olabilmeyi acımasız zaman öğretti bana. Biz beşeriz hep şaşarız, hep hata yaparız. Kim hata yapmaz ki? Hatalar büyütür bizi. Affetmek ise yüreğimizdeki yükü alır. Ben hergün ama hergün babamı arar, halini hatırını sorarım. Onun sesini duymadan o günümü ziyan sayarım. Ben babamı severim. Onun önünde, veya bizim önümüzde kaç mevsim, kaç bahar kaldı ki? Annesine doymamış bir genç kadın olarak, belki bu duygular biraz daha beni, ben yaptı.. İyi ki Memet Usta benim babam. Babalar günümüz kutlu olsun. 16.6.2015 Adana. Babam ölmeden önce yazılmıştı. Fatoş TEKBAŞ . SOSYAL MEDYADAN ALINTI

Etiketler
YORUM YAZ