591 MİLYON LİRALIK İHALEYİ İNCELEYİN

13.06.2019 - Perşembe 18:10

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt,  Adana’da yapımına eski Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde başlanan Suları, Seyhan nehri üzerinden Orhan Kemal Bulvarı’nı bağlayacak Yavuzlar köprüsünün yanı sıra bazı alt ve üst geçitler ile asfalt kaplama yollarının yapımını da içeren 591 milyon TL tutarındaki ihalelerin yeniden incelenmesini istedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi (İMO) Adana’da,  insanların sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu, altyapı, trafik sorunlarının çözümü yolunda kararlı, bilimsel adımların atıldığı, ekolojik dengeyi gözeten, önce insan diyen katılımcı belediyeciliğin sürdürüldüğü yerel yönetim anlayışının hakim olmasını gerektiğini bildirdi.

İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, yönetim kurulu ve teknik danışma komisyonu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Turanbayburt, plansız ve sağlıksız büyümeden dolayı kentlerin ulaşım, enerji, su, çöp, atık su gibi teknik altyapı hizmetlerinin yetersiz kaldığını, kültür, eğitim, sağlık konularında ise gelişme gösteremediğini, ayrıca yeşil alanlardan yoksun kaldığını bildirdi.

İktidarın inşaat odaklı, insanı,  doğayı, çevreyi korumayan uygulamaları sonucu kentlerin betonlaştığını, seçimlerde oy kaygısıyla, sadaka kültürü çerçevesinde insanların hatırlandığını dile getiren Turanbayburt, Adana’da da telafisi zor yatırımların uygulamaya konulduğuna dikkat çekti.  Turanbayburt, Adana’nın başta gelen sorunlarından birinin kent içi trafiğindeki karmaşa olduğuna dikkat çekerek, bu sorunun iyileştirilmek bir yana her geçen gün daha sorun teşkil eden bir duruma ulaştığını anlattı. Ulaşım Ana planı çerçevesinde çözümlenmesi gereken büyük yatırımların kamuoyunda tartışılmadan, yeterli teknik analizleri yapılmadan uygulanmaya konulduğunu anlatan Turanbayburt, şunları kaydetti: “Kamu yararı güden yerel yöneticilik anlayışından uzaklığın bir göstergesi olarak Adana’ya yapılacak köprü sayısıyla övünülerek başlatılan Devlet Bahçeli Köprüsü ödeneksizlikten durdurulmuşken, seçim öncesi alelacele ihale edilen Yavuzlar Köprüsü inşaatına başlanmıştır. Teknik Danışma Komisyonumuzda yapılan incelemeler sonucu, Yavuzlar Köprüsünü de içeren Büyükşehir Belediyesi’nin 11.09.2018 tarih, 2018/42180 kayıt nolu ihalesinin yapılış şekliyle de sıkıntılı olduğu görülmüştür. Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi olağanüstü hallerde uygulanması gereken 4737 Sayılı Kamu İhale Kanununun 21 B maddesi kapsamında yapılan pazarlık usulü ihale ile işin binde 2,6 gibi sembolik bir tenzilatla bir firmaya verilmiş olması, kamu zararı oluştuğu konusunda güçlü bir kanıya neden olmaktadır. Bu ihale kapsamındaki Yavuzlar Köprüsü yapımına, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi alelacele başlanılmış ve bir sorun olarak, diğer işler gibi yeni yerel yönetime devrolmuştur. Sinanpaşa Mahallesinde 13 yıldır çözümsüz bekleyen kentsel dönüşüm sıkıntısı mevcutken; bıkmış usanmış mahalle halkını barınma, güvenlik problemleriyle çaresiz bırakıp, 550 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğindeki köprüyü Sinanpaşa’nın yıkık virane binalarına doğru uzatmadan önce Sinanpaşa’da yapılacak çok iş olduğu açıktır.”

Turanbayburt, yeni yerel yöneticilerden bu ihalenin kapsamlı bir incelemesinin yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi. Turanbayburt, Adana’da ana caddelere, parklara yerleştirilen sayıları hayli kabarık ATM ve büfelerin, zaten yürünmez durumda olan kaldırımları iyice yürünemez hale getirdiğini ve çirkin bir görüntü oluşturduğunu, İnönü Parkı’nın eklentilerle ne hale geldiğinin buna en iyi örnek olduğunu,  ifade ederek şöyle devam etti:

“Turgut Özal Bulvarı’nda hayata geçirilmeye çalışılan üst geçitlerin tekrar gözden geçirilerek halkın gereksinimi ve şehir siluetine etkisi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Kentin gereksinimi büyük, gösterişli, mega yatırımlar değildir. Kamu yararı önceliği gözetilen, yaya, engelli, hasta, yaşlı, yoksul kesimler için ulaşılabilir bir kent yaşamı sağlayacak, vatandaşların sosyal kültürel ekonomik yaşamlarına katkı sunacak projeler, uygulamalar ön plana alınmalıdır.”

Etiketler
YORUM YAZ