Adana Doruk Gazetesi

ADANA’DA ELLER HOŞGÖRÜ, SEVGİ VE KARDEŞLİK İÇİN KENETLENDİ

Nisan’da Adana’da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 7’nci kez düzenleniyor…Hoşgörü temasıyla düzenlenen karnavalda birlik ve beraberlik mesajı veriliyor… Portakal çiçeği kokusunun insanlara yaşattığı mutluluk, heyecan, sevgi ve hoşgörü temasıyla 2013 yılından bu yana kesintisiz düzenlenen “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ nın” yedincisi başladı. “Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” başlaması dolayısıyla Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir […]

ADANA’DA ELLER HOŞGÖRÜ, SEVGİ VE KARDEŞLİK İÇİN KENETLENDİ
06 Nisan 2019 - 19:11 'de eklendi.

Nisan’da Adana’da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 7’nci kez düzenleniyor…Hoşgörü temasıyla düzenlenen karnavalda birlik ve beraberlik mesajı veriliyor…

Portakal çiçeği kokusunun insanlara yaşattığı mutluluk, heyecan, sevgi ve hoşgörü temasıyla 2013 yılından bu yana kesintisiz düzenlenen “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ nın” yedincisi başladı.

“Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” başlaması dolayısıyla Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Gazeteci Ayşe Arman  ve Karnaval Koordinatörü İlhami Günsel’in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasında yerel ve mülki idarecileler elele “Hoşgörü, sevgi, dostluk, birlik ve beraberlik” mesajını Adana’dan tüm Türkiye’ye yolladılar.

Tarihi günlerini yaşayan Adana, karnaval için yerli ve yabancı misafirlerini ağırlarken, kentteki büyük canlılık dikat çekici boyutlara ulaştı. Adana dışından 100 binden fazla kişinin katılımının beklendiği Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na gelenler Adana’nın yanı sıra komşu kentlerdeki oteller de boş yer bırakmadı  Karnaval, ekonomik açıdan kente büyük ivme kazandırırken, sosyo-kültürel açıdan önemli bir boşluğu doldurmasıyla da dikkat çekiyor. Karnavalda bu yıl şehrin her köşesinde 100’den fazla sanatsal, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirilecek.

Vali Demirtaş ”Tüm Dünyayı Davet Ediyoruz”

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişip kalkınması için karnavalın önemine dikkat çekerek “Yerel, bölgesel, ulusal ve evrensel ölçekte tanınması yolunda gerçekleştirilen bu tip çeşitli aktiviteler, sahip oldukları zenginliklerle harmanlandığında, ‘marka’ değerinin artmasına yol açıyor. Ama daha da önemlisi birlik ve beraberliğimize büyük katkı sağlıyor. Kentte muhteşem bir coşku var ve insanlarımız çok mutlu. Biz gelecek yıllarda tüm dünya

insanlarını kentimizde görmek istiyoruz. Adana her şeyiyle mükemmel bir kenttir ve karnaval ile taçlanmıştır”dedi. 

 Karalar”Karnaval Turist Sayısını Ciddi Oranda Artırdı”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise yaptığı konuşmada, karnavalın Büyükşehir Belediyesi için büyük anlamlar taşıdığını dile getirerek şunları söyledi;

“Adana çok özel bir kenttir ve çok ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir. Denizi, dağları, ovaları, yemek kültürü ve sıcak kanlı insanlarıyla turizmde dünyanın önemli bir kenti olması için her şeye sahiptir. Dünyada turizm ve tanıtma için milyarlarca dolar harcanıyor. Portakal Çiçeği Karnavalı işte tam da burada önemli bir misyon üstleniyor ve kentimizi dünyaya tanıtıyor. Turist sayısındaki artış bunun en güzel göstergesidir”

Bozkurt ”Karnaval Hoşgörü ve Kardeşlik Ortamıdır”

Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ise toplantıda yaptığı konuşmada Uluslararası Portakal çiçeği Karnavalı’nın” küçük bir filizden nasıl kocaman bir çınara dönüştüğünü belirterek “Ulaştığımız noktada yapılan işleri görmek bizleri hem çok mutlu ediyor hem de gururlandırıyor. Dünyada turizm trendleri değişim gösteriyor. Eski alışkanlıklar yerini farklı turizm çeşitliliğine bırakıyor. Bunların en önemlileri de gastronomi ve kültürel zenginlikleri yerinde görmek, tanımak. Hal böyle olunca karnavalımız, kentimiz ve bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlarken, aynı zamanda sosyo-kültürel hareketliliği de farklı bir boyuta taşıyarak önemli bir görevi üstleniyor” diye konuştu.

Karnavalın 3-4 haftaya yayılması için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekleyen Bozkurt şunları söyledi;

“Halkımızın moral değerlerini yükselten karnavalımız, toplumsal birlikteliği sağlama misyonunun yanında aynı zamanda bir çok kente ve yöreye de örnek oluyor. Biz birlikte eğlenmeyi başardığımız kadar medeni olabiliyoruz. Adana halkı bunu ilk günden gösterdi. Hem karnavala sahip çıktı, hem de hoşgörü, kardeşlik ve misafirperverliği elden bırakmadı. Karnaval yalnızca Adana’nın değil, Türkiye’nin önemli bir değeridir. Karnaval boyunca kentimizde ilan ettiğimiz siyasetsiz gün bize hoşgörünün ne denli önemli bir olgu olduğunu  ortaya koyuyor.”

Kortej Geçişi, Resmi Açılış ve İrem Derici Konseri İstasyon Meydanı’nda

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi renkli görüntülere sahne olacak. Herkesin büyük heyecan ve özlemle beklediği rengarenk kostümlü grupların geçiş yapacağı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde ve Adana sokaklarında yapılacak.

İstasyon Meydanı’nda saat 18:00’da gerçekleştirilecek resmi açılışın ardından,  Hintli dansçılar ve Alya Dormen gösterisi izlenecek. Gösterinin ardından da sahneye Türk Pop müziğinin ünlü ismi İrem Derici çıkacak.

Dolu Dolu Karnaval Programı

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girme yolunda önemli bir mesafe kat eden “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” binlerce kişinin katılacağı eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de organize ediliyor.

Ünlü sanatçıların yer alacağı açılış ve kapanış konserleri, Hintli Dansçılar ve Alya Dormen gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer alıyor.

Etiketler :
adana
SON DAKİKA
Bu manevi gecede kardeşlik bağlarımızı güçlendirmeliyiz
Vatandaşın canı Allah’a emanet!
Bu yöntem tümöre göz açtırmıyor!
Adana Ak Parti İl başkanlığına 40’a yakın aday
Adana Büyükşehir’de Meclis Başkanvekilleri belli oldu
GEÇEN YIL 61 BİN 235 KİTAP YAYIMLANDI
VÜCUDUNUZU AÇLIK STRESİNE SOKMAYIN
Nihat Atlı Yeniden MHP’nin Kozan İlçe Başkanı Oldu
Dava Şartı Arabuluculuk Sempozyumu
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Adana’da
Kılıçdaroğlu’dan Ceyhan teşekkür
Şeyh Bedreddin turneye çıkıyor
Çukurova Meclisi’nde komisyonlar belirlendi
Adana’da Cumhur İttifakı’ndan ‘Birlik beraberlik’ mesajı
Karalar, 10 gündür belediyeye her gün haciz geliyor
Şehit dul ve yetimlerden Vali Demirtaş’a ziyaret
“Milli Eğitim Bakanlığı elini çabuk tutmalı”
BAŞKAN KOCAİSPİR; ”JEST DEĞİL HAKKINIZ”
Dünyayı İyilik Kurtaracak
RUSLARIN TATİL ROTASI DEĞİŞMİYOR
AHŞAP İŞLEME VE MOBİLYA YAN SANAYİ SEKTÖRÜNÜN ÇUKUROVA BULUŞMASI SONA ERDİ…
“Çiftçi patatesi hasat ederken AKP de çiftçiyi hasat ediyor”
Türkiye, büyümeyi Çukurova’yla sağlar
Türkiye’de 2019 Mart ayında 105 046 konut satıldı
“ÇOCUKTUR BAŞI AĞRIMAZ” DEMEYİN!
Garip tavukçuluk çalışanları hak arayışında!
İl Spor Güvenliği toplantısı
Masa Tenisi Kuruluşlar Ligi sona erdi
Barut: Sorunları çözün
Kocaispir: Halkın içinde olacağız
Uyum içinde çalışacağız
Başkan Özgan görevi devraldı
Cumhur İttifakı’ndan “Birlik beraberlik” mesajı!
Zeydan Karalar, “Adana için birlikte çalışacağız”
EPİLEPSİ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!
Menevşe: “Ekonomimiz yeni ihracatçılarla güçlenecek”
Yücel, İşsizlik alarm veriyor
Jandarma 180 yılında, 180 bin ağaç
Barut; “Söz senettir, yerine getirmemek ayıptır”
Demirtaş’a Turizm Sektörü temsilcilerinden ziyaret
Sağlıkta yine şiddet, mağdur doktor
Başkan Karalar, ASKİ Genel Müdür Vekilliğine Küreksiz’i Atadı
Karalar, Siyaset değil, hizmet yapacağız
KOCAİSPİR ”YÜREĞİR’DE OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ”
Zeydan Karalar’dan, Atatürk tüten ocaklar vurgusu
İstanbul’dan beş Adanalıya ödül
DİYABET HASTALIĞININ 11 ÖNEMLİ BELİRTİSİNE DİKKAT
Demirtaş: “Mesleki ve teknik eğitimi desteklemeye devam edeceğiz”
Genel Sekreter Halisçelik oldu
Kadir Küreksiz Yeniden ASKİ Genel Müdürü
Başkan Çetin: “Projelerimizi çevreyi öngörerek hazırlıyoruz”
“Çukurova, ‘Maden Sektörü’ ile atağa kalkar”
EN İLGİNÇ 10 ALERJİ
ENERJİSA’DAN SANAL GÜVENLİK
Başkan Zeydan Karalar, “Adana’mızın tamamının başkanıyım.”
KANSER’DE EGZERSİZin önemini vurguladı.
Kozan’da Saadet dönemi
BU SAATLERDE YAPILAN SPOR KALP KRİZİNE YOL AÇABİLİR!
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 27 – 28 Nisan’da Adana’da
TÜRKİYE AB’DEN EN FAZLA VATANDAŞLIK ALAN DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLDU
Sakıp Sabancı 15. yılındada unutulmadı
Çifte fuar açan Başkan Karalar’dan üretime, ihracata destek vurgusu
Soner Çetin mazbatasını aldı
Fatih Mehmet Kocaispir mazbatayı aldı
SÜMEYYE BOYACI AMERİKA’DAN ALTIN MADALYA İLE DÖNDÜ
Eş zamanlı FETÖ/PYD Adana’da da operasyon
GELECEĞİN ADANALI YILDIZLARINDAN İZMİR’DE MUHTEŞEM PERFORMANS
TİTREMEYİ DURDURUYOR, İLAÇ KULLANIMINI AZALTIYOR
BALCALI’DA DİYABET OKULU AÇILDI
ÇUKUROVA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ FUARI AÇILIYOR
Çetin’den güçlü bir şekilde halk gününe devam
Başkan Uludağ, yeni dönem mazbatasını aldı
Barut, İstanbul’da sonuç değişmeyecek
Hareketsiz yaşam omurganın yükünü artırıyor!
ADANA’DA ELLER HOŞGÖRÜ, SEVGİ VE KARDEŞLİK İÇİN KENETLENDİ
Kansere C Vitamini Kalkanı
ŞUBAT AYINDA 34 BİN 25 TAŞIT ALDIK
KANSER RİSKİNİ AZALTMANIN 8 YOLU
AKSİGORTA’DAN SOKAK HAYVANLARINA PATİ SİGORTASI
Uludağ: Çalışmanın ödülünü farklı kazanarak aldık
Barut, Mutfakta yangın var
İncefikir, Ziraat Bankası üreticilere sırtını döndü
KADINLARA ÖZEL SAĞLIK ÖNERİLERİ
Tiyatro Festivali devam ediyor
KANSER HASTASINA BU 7 YANLIŞ YAKLAŞIMDAN KAÇININ!
Karaca”Yüreğir’de Halkın İradesine Sahip Çıkacağız”
İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse Oldu
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar oldu
TÜED’den anlamlı ziyaret
Adana’dan Türkiye’ye hoşgörü mesajı
Zeydan Karalar 655.810 bin oyla seçim kazandı
Menevşe: “4,5 Yıllık Kesintisiz İcraat Dönemine Giriyoruz”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay oldu
Çetin: ”Seçim bitti, tüm hemşerilerimizi kucaklayacağız”
Adanalı Zeydan Karalar Başkan Oldu
Fatoş Tekbaş’ın Köşe Yazısı
Karatepe UNESCO yolunda
Karamollaoğlu; Her yerde seçime girdik
Temel Karamollaoğlu Adana’ya geliyor
Çocuğunuz İçin Karmaşık Değil Basit Oyuncak Seçin
Perakende satış hacmi yüzde 3,4 azaldı
CHP Milletvekili Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı
Başkan Tuna, Mevlid Kandili’ni Kutladı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Tarsus’a Çıkarma Yaptı
MESKİ’den Erdemli’ye İçme Suyu..
Millet Bahçeleri Açıldı! Başkan Erdoğan: Söz Verdik, Yaptık, Yapacağız
Atiker Konyaspor: 3 – Adanaspor: 2
Çocuklar İçin Tiyatro Zamanı
Adana-Mersin İmece Köprüsü
İLGİLİ HABERLER
adana çiçek