Adana Doruk Gazetesi

Gürer: “Devlet bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!”

Gürer” Bostan alanlarına bina diken kafa ile sorunlar azalmaz artar” CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Devlet bakkallık yapmaz” diyerek  CHP Belediyelerince açılan tanzimleri kapatanların,  “Tablacılığa” yönelerek, meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa çözüm aradığını söyledi.  Kuyruklarda bir-iki saat bir kilo sebze için yurttaşların bekletildiğini, iktidarın yanlışlarından ders almak kalıcı, gerçekçi çözüm yerine günü kurtarma ve suçlu […]

Gürer: “Devlet bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!”
12 Şubat 2019 - 9:52 'de eklendi.


Gürer” Bostan alanlarına bina diken kafa ile sorunlar azalmaz artar” CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Devlet bakkallık yapmaz” diyerek  CHP Belediyelerince açılan tanzimleri kapatanların,  “Tablacılığa” yönelerek, meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa çözüm aradığını söyledi. 

Kuyruklarda bir-iki saat bir kilo sebze için yurttaşların bekletildiğini, iktidarın yanlışlarından ders almak kalıcı, gerçekçi çözüm yerine günü kurtarma ve suçlu yaratarak, beceriksiz yönetimlerini aklama çabası içinde olduklarını ifade etti. 

Gelinen noktayı “AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının çökmesi” olarak nitelendiren Ömer Fethi Gürer, sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemenin yolunun, üretim girdi maliyetlerinin düşürülmesinden geçtiğini ifade etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyelerin tanzim satış noktalarının açılmasını daha dün karşı çıkıp bugün kurtuluş diye tablacılık  yaparak sunmalarının çelişkisini iktidarın ne yaptığını bilmezliğinin bir yansıması olduğunu belirtti.

İKTİDAR  TARIMDA NE YAPTIĞINI BİLMİYOR

CHP’li belediyelerin vatandaşa daha uygun fiyatla ürün satan tanzim satış mağazaları ve alanlarının kapatıldığını anımsatan Gürer: “Neye karşı çıktılarsa, sonunda umut diye ona sarılmaya başladılar” ifadesini kullandı. 

SÖYLEDİKLERİNİ YUTUYORLAR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer: “Atatürk’ün tarımda ne yapıp, nasıl başardığını okusalar başka çözüm aramazlardı ama AKP Atatürk Orman Çiftliğini dahi saray dikerek önemli ölçüde yok etti. Çok katlı binalar dikildiği kent çevrelerinde bostan arazileri yok edildiği için artık ürün farklı illerden büyük şehirlere taşınıyor. Üretim girdileri yanında yol köprü akaryakıt gideri de fiyatlara önemli etki yapıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında planlı ve bilimsel tarıma geçiliyor. Çiftlikler kuruluyor. Yerli tohum ve fidan üretimine geçiliyor. Toprak analizinden üretim maliyetine, ürün verimliliğinden bölgesel çeşitliliğe ve depolamadan pazarlamaya çalışmalar yapılıyor. Çiftliklerin birleşimi ile doğan TİGEM gibi Et ve Balık Kurumu, TMO, Bitkisel üretim adına yapılanmalar oluşturuluyor. 1990’lardan başlayıp 16 yıllık AKP iktidarında zirve yapan uygulamalarla özelleştirme adına devlet destekli tarım politikaları yok ediliyor. TİGEM’in verimli çiftlikleri kiraya veriliyor, Et ve Balık Özelleştirme kapsamına alınıyor. TMO’nun işlevi değiştiriliyor. Diğer tarım işletmeleri tasfiye ediliyor. Ülke tarımı çökertilip ithale yöneliş oluşuyor ve Fransa çiftçisine katkı nedeni ile madalya alan bakanlar ülke tarımının yok oluşunu yaratıyor. Bu süreçte kentlerin çevresinde verimli tarım alanlarınki çoğu sebze bostanı imara açılıyor. Adım adım bugünler göz göre göre yaratılıyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) için ülke genelinde Atatürk ile başlayan tohum ve fidan ıslahı için kurulan çiftçilikleri kiraya verip yok eden anlayış TİGEM’i Sudan’dan tarım alanları kiralamaya yöneltiyor.  Bakan yazılı soru önergeme verdiği yanıtta domates, hıyar yetiştireceklerini belirtmişti. Orada yetiştirip ülkemize getirecekler, keşke ülkemizde bu üretimleri düşünselerdi. Toprak Malzemeleri Ofisi’nde (TMO)  çiftçi kara gün dostu iken, Niğde Bor ilçesinde olduğu gibi varlığını yok ettiler. Depolar binalar harap halde kaldı. AKP iktidarı ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor. Günü birlik kararlar alıp uygulamaya koyuyorlar ama başarısız olunca eski sisteme dönüp söylediklerini yutuyorlar” diye konuştu. 

DEVLET BAKKALLIK YAPMAZ DİYENLER, YAPTIKLARI YANLIŞI GÖRDÜLER 

AKP’nin uygulamaya koyup sonradan eskiye dönüş yapmak zorunda kaldığı pek çok konuda üreticinin, tüketicinin ve tüm yurttaşlarımızın zarar gördüğünü kaydeden CHP Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2010 yılında söylediği “Yolun sonu görünüyor; bakkallar birleşsin ve marketleşsin” şeklindeki açıklamasını hatırlattı. Gürer, “O zaman böyle diyen cumhurbaşkanı şimdi de marketlerle mücadele etmeye başladı. Tanzim diye mobil tablacılığa yönelen belediyelerle sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa çözüm arıyor. Tanzimler kapatılırken ‘devlet bakkallık yapmaz’ diyenler sonunda yaptıkları yanlışı gördüler. Üretici maliyet girdileri nedeni ile her yıl tarladan uzaklaşıyor, borç batağındaki üretici maliyetine ürün satarsa nasıl geçinecek? Ekip dikmez. AKP iktidarı ekilmeyen arazilere  nasıl ekim yaptıracak? Acil yapılması gerekeni yapıp, üretim girdi maliyetlerini düşürerek düzenlemeler sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. 

TARIMDA BİLİMSEL ÇÖZÜM ŞART 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımdaki sorunlara planlı ve bilimsel çözümlerle yaklaşmanın gerektiğine de işaret ederek, “İktidar, kent çevrelerinde yağmalanan bostan alanlarını ile boşalan köylerde oluşan sorunlarında farkında değil. Yok ede ede bugünleri yaratılar. Ülkeyi, soğanı ithal edecek duruma düşürdüler. Şimdi de karne ile ürün satış sürecine geldilerr. Sonunda patlıcanı, domatesi üreteni satanı da fiyatlardan dolayı terörist ilan edecek kadar şaşırdılar” açıklamasında bulundu. 

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞMEDEN, SEBZE MEYVE FİYATLARI DÜŞMEZ 

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın, tarımdaki girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesiyle mümkün olabileceğine dikkat çeken CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Tohum, ilaç, gübre fiyatları düşmeden; mazot ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatları geri çekilmeden sorunlar aşılmaz. Yol geçiş ve köprü geçiş ücreti yüksek olduğu için sebze ve meyveye yüklenen nakliye fiyat artışı AKP iktidarı eli ile  fakir fukaraya kuyrukta sınırlı miktarda sebze temin etme noktasına düşürüldüler” dedi. 

AKP’NİN TARIM POLİTİKASI ÇÖKTÜ…

AKP iktidarını 17 yıldır uyguladığı tarım politikasının çöktüğüne işaret eden Gürer, “Kooperatifçiliğe yeniden dönüşün yolu açılmalıdır. AKP’nin Tarım politikasında yaptığı yanlışları halen görmüyor; geçici çözümlerle 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere kadar fiyatları düşürüp oy devşirmeyi planlıyor. Uyguladıkları yöntem ile domatesi, patlıcanı ucuza düşürdük algısı belediyelerin  maliyeti bir kısmı üstlenmesi ile oluşuyor. Kalıcı çözüm yaratmanın yolu üreticinin ucuz ürün üretimini sağlamaktır. Yeniden üretime yöneltecek uygulamalar sağlanmasıdır. Üretmeden, girdi maliyetini düşürmeden, yeni tarım alanaları seralar oluşturmadan, ürün korunabilir depoları artırmadan, bilimsel ve planlı tarıma yönelmeden günü kurtarmadan öte çözüm üretilemez” diye konuştu. 

adana
SON DAKİKA
Adana Ak Parti İl başkanlığına 40’a yakın aday
Adana Büyükşehir’de Meclis Başkanvekilleri belli oldu
GEÇEN YIL 61 BİN 235 KİTAP YAYIMLANDI
VÜCUDUNUZU AÇLIK STRESİNE SOKMAYIN
Nihat Atlı Yeniden MHP’nin Kozan İlçe Başkanı Oldu
Dava Şartı Arabuluculuk Sempozyumu
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Adana’da
Kılıçdaroğlu’dan Ceyhan teşekkür
Şeyh Bedreddin turneye çıkıyor
Çukurova Meclisi’nde komisyonlar belirlendi
Adana’da Cumhur İttifakı’ndan ‘Birlik beraberlik’ mesajı
Karalar, 10 gündür belediyeye her gün haciz geliyor
Şehit dul ve yetimlerden Vali Demirtaş’a ziyaret
“Milli Eğitim Bakanlığı elini çabuk tutmalı”
BAŞKAN KOCAİSPİR; ”JEST DEĞİL HAKKINIZ”
Dünyayı İyilik Kurtaracak
RUSLARIN TATİL ROTASI DEĞİŞMİYOR
AHŞAP İŞLEME VE MOBİLYA YAN SANAYİ SEKTÖRÜNÜN ÇUKUROVA BULUŞMASI SONA ERDİ…
“Çiftçi patatesi hasat ederken AKP de çiftçiyi hasat ediyor”
Türkiye, büyümeyi Çukurova’yla sağlar
Türkiye’de 2019 Mart ayında 105 046 konut satıldı
“ÇOCUKTUR BAŞI AĞRIMAZ” DEMEYİN!
Garip tavukçuluk çalışanları hak arayışında!
İl Spor Güvenliği toplantısı
Masa Tenisi Kuruluşlar Ligi sona erdi
Barut: Sorunları çözün
Kocaispir: Halkın içinde olacağız
Uyum içinde çalışacağız
Başkan Özgan görevi devraldı
Cumhur İttifakı’ndan “Birlik beraberlik” mesajı!
Zeydan Karalar, “Adana için birlikte çalışacağız”
EPİLEPSİ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!
Menevşe: “Ekonomimiz yeni ihracatçılarla güçlenecek”
Yücel, İşsizlik alarm veriyor
Jandarma 180 yılında, 180 bin ağaç
Barut; “Söz senettir, yerine getirmemek ayıptır”
Demirtaş’a Turizm Sektörü temsilcilerinden ziyaret
Sağlıkta yine şiddet, mağdur doktor
Başkan Karalar, ASKİ Genel Müdür Vekilliğine Küreksiz’i Atadı
Karalar, Siyaset değil, hizmet yapacağız
KOCAİSPİR ”YÜREĞİR’DE OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ”
Zeydan Karalar’dan, Atatürk tüten ocaklar vurgusu
İstanbul’dan beş Adanalıya ödül
DİYABET HASTALIĞININ 11 ÖNEMLİ BELİRTİSİNE DİKKAT
Demirtaş: “Mesleki ve teknik eğitimi desteklemeye devam edeceğiz”
Genel Sekreter Halisçelik oldu
Kadir Küreksiz Yeniden ASKİ Genel Müdürü
Başkan Çetin: “Projelerimizi çevreyi öngörerek hazırlıyoruz”
“Çukurova, ‘Maden Sektörü’ ile atağa kalkar”
EN İLGİNÇ 10 ALERJİ
ENERJİSA’DAN SANAL GÜVENLİK
Başkan Zeydan Karalar, “Adana’mızın tamamının başkanıyım.”
KANSER’DE EGZERSİZin önemini vurguladı.
Kozan’da Saadet dönemi
BU SAATLERDE YAPILAN SPOR KALP KRİZİNE YOL AÇABİLİR!
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 27 – 28 Nisan’da Adana’da
TÜRKİYE AB’DEN EN FAZLA VATANDAŞLIK ALAN DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLDU
Sakıp Sabancı 15. yılındada unutulmadı
Çifte fuar açan Başkan Karalar’dan üretime, ihracata destek vurgusu
Soner Çetin mazbatasını aldı
Fatih Mehmet Kocaispir mazbatayı aldı
SÜMEYYE BOYACI AMERİKA’DAN ALTIN MADALYA İLE DÖNDÜ
Eş zamanlı FETÖ/PYD Adana’da da operasyon
GELECEĞİN ADANALI YILDIZLARINDAN İZMİR’DE MUHTEŞEM PERFORMANS
TİTREMEYİ DURDURUYOR, İLAÇ KULLANIMINI AZALTIYOR
BALCALI’DA DİYABET OKULU AÇILDI
ÇUKUROVA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ FUARI AÇILIYOR
Çetin’den güçlü bir şekilde halk gününe devam
Başkan Uludağ, yeni dönem mazbatasını aldı
Barut, İstanbul’da sonuç değişmeyecek
Hareketsiz yaşam omurganın yükünü artırıyor!
ADANA’DA ELLER HOŞGÖRÜ, SEVGİ VE KARDEŞLİK İÇİN KENETLENDİ
Kansere C Vitamini Kalkanı
ŞUBAT AYINDA 34 BİN 25 TAŞIT ALDIK
KANSER RİSKİNİ AZALTMANIN 8 YOLU
AKSİGORTA’DAN SOKAK HAYVANLARINA PATİ SİGORTASI
Uludağ: Çalışmanın ödülünü farklı kazanarak aldık
Barut, Mutfakta yangın var
İncefikir, Ziraat Bankası üreticilere sırtını döndü
KADINLARA ÖZEL SAĞLIK ÖNERİLERİ
Tiyatro Festivali devam ediyor
KANSER HASTASINA BU 7 YANLIŞ YAKLAŞIMDAN KAÇININ!
Karaca”Yüreğir’de Halkın İradesine Sahip Çıkacağız”
İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse Oldu
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar oldu
TÜED’den anlamlı ziyaret
Adana’dan Türkiye’ye hoşgörü mesajı
Zeydan Karalar 655.810 bin oyla seçim kazandı
Menevşe: “4,5 Yıllık Kesintisiz İcraat Dönemine Giriyoruz”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay oldu
Çetin: ”Seçim bitti, tüm hemşerilerimizi kucaklayacağız”
Adanalı Zeydan Karalar Başkan Oldu
Fatoş Tekbaş’ın Köşe Yazısı
Karatepe UNESCO yolunda
Karamollaoğlu; Her yerde seçime girdik
Temel Karamollaoğlu Adana’ya geliyor
Çocuğunuz İçin Karmaşık Değil Basit Oyuncak Seçin
Perakende satış hacmi yüzde 3,4 azaldı
CHP Milletvekili Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı
Başkan Tuna, Mevlid Kandili’ni Kutladı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Tarsus’a Çıkarma Yaptı
MESKİ’den Erdemli’ye İçme Suyu..
Millet Bahçeleri Açıldı! Başkan Erdoğan: Söz Verdik, Yaptık, Yapacağız
Atiker Konyaspor: 3 – Adanaspor: 2
Çocuklar İçin Tiyatro Zamanı
Adana-Mersin İmece Köprüsü
İLGİLİ HABERLER
adana çiçek