Adana Doruk Gazetesi

Akşener: Tüketen de Üreten de Ürünü Taşıyan da Satan da Feryat Ediyor

Ankara (CUHA) – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ülkenin en önemli sorununun pahalılık olduğunu belirterek, “Tüketen vatandaş feryat ediyor ama üreten çiftçi de ürünü taşıyan da satan da feryat ediyor. Bu işte bir gariplik yok mu? İktidar şikayet edecek makam değil. Ama bunlar sürekli şikayet ediyor. Orası, yanlış yapan varsa gereğini yapacak makam. Yapamıyorsanız […]

Akşener: Tüketen de Üreten de Ürünü Taşıyan da Satan da Feryat Ediyor
12 Şubat 2019 - 11:59 'de eklendi.

Ankara (CUHA) – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ülkenin en önemli sorununun pahalılık olduğunu belirterek, “Tüketen vatandaş feryat ediyor ama üreten çiftçi de ürünü taşıyan da satan da feryat ediyor. Bu işte bir gariplik yok mu? İktidar şikayet edecek makam değil. Ama bunlar sürekli şikayet ediyor. Orası, yanlış yapan varsa gereğini yapacak makam. Yapamıyorsanız gidin kardeşim” dedi.

Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya, İstanbul’daki helikopter kazasında şehit olan 4 askere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunarak başladı. Akşener, son dönemde helikopter kazalarının dikkati çektiğini, bu konuda gerekli inceleme ve araştırmanın yapılacağına inandığını dile getirdi.

Akşener, “Tanzim satış işine karşı değiliz ama hani bunlar ‘yeni Türkiye’ deyip eskiyi beğenmiyordu. Bu milletin dişiyle tırnağıyla kurduğu fabrikaları haraç, mezat satarken, ‘Devlet ticaretle mi uğraşır?’ diyorlardı. Ne oldu? Buldukları çözüm, pahalı olan her şeyi devlet eliyle ucuza satmak oldu. Şu işe bakar mısınız? Devletin en stratejik fabrikasını özel sektöre devrediyorlar, domatesi, biberi devlete sattıracaklar” dedi.

“YAPAMIYORSANIZ GİDİN KARDEŞİM”

Ülkenin en önemli sorununun pahalılık olduğuna işaret eden Akşener, “Soğan pahalı, biber pahalı, patlıcan, domates pahalı. ‘Neden pahalı?’ diye sorunca, diyorlar ki; aracılar parayı götürüyor. Kim bu aracılar? ‘Fırsatçılık yapanın tepesine çökün’ diyoruz. İktidar şikayet edecek makam değil. Ama bunlar sürekli şikayet ediyor. Orası, yanlış yapan varsa gereğini yapacak makam. Yapamıyorsanız gidin kardeşim” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener, her kriz döneminde fırsatçıların olduğunu ancak devletin gereken tedbirleri aldığını vurgulayarak, “Tüketen vatandaş feryat ediyor ama üreten çiftçi de ürünü taşıyan da satan da feryat ediyor. Bu işte bir gariplik yok mu? Anadolu’da Trakya’da yetişen ürünler, 15 milyonluk İstanbul’a nasıl gelecek? Şimdi ben size anlatayım. Ürünler araçlara yüklenecek, araçlar suyla çalışmıyor, mazot yakıyor. Peki, o mazota zammı kim yapıyor? İktidar yapıyor. Bütün bunları pahalılaştıran fırsatçı aracı iktidardır” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Sebze ve meyvenin fiyatı taşımacılık yüzünden artıyor” şeklindeki açıklamasını eleştiren Akşener, “Biz bugüne kadar nohut almak için Kahramanmaraş’a, domates için Ege’ye, portakal için Antalya’ya mı gidiyorduk? Millet bugüne kadar evinin balkonunda mı üretiyordu? İyice şaşırmış. Gerçekten böyle diyor. Fiyatlar taşımacılıktan artıyormuş. Domates, biber yıllardır bir yerlerde üretilip, bir yerlere taşınıyor. Nakliye işi yeni değil” değerlendirmesinde bulundu.

Akşener, köprü, otoyol ve yakıt giderlerinin nakliye masraflarının artmasına neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz, tüm seçim kampanyası boyunca çıktığımız her meydanda sizi uyarmadık mı? ‘Tarım politikalarınız yanlış’ demedik mi? ‘Girdi maliyetleri yüksek, çiftçi dertli, düşürün bu maliyetleri’ demedik mi? Bütün uyarılarımızda üretimin plansız, çiftçinin neyle rekabet ettiğini ve bir sonraki dönemin ne olacağını bilmediğini söyledik. İktidarın yönlendirmesi gerektiğini, üreticinin dağınık olduğunu, kooperatiflerin kurulması gerektiğini söyledik. Verilerinizin sağlıklı olmadığını, ciddi ürün kaybı olduğunu, çiftçinin hakkı olan 80 milyar liranın ödenmesini söyledik.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Biz düşmana mermi atıyoruz. Bir merminin fiyatı nedir biliyor musunuz?” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunan Akşener, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sebze meyvenin fiyatı, güya bir de bu yüzden yükseliyormuş. Bunlar bahane ustası oldular. 40 yıl düşünsek meyve ve sebzeyle mermiyi aynı cümlede kullanmak aklımıza gelmezdi. Bu sözün ülkenin Cumhurbaşkanının ağzından çıkmış olması büyük bir talihsizliktir. Üç tane belediye için Türk Devletini bu kadar aciz göstermek olur mu? Sebzenin fiyatıyla merminin ne alakası var? Mermiyi sivri biberden, barutu domates çekirdeğinden mi yapıyoruz? Böyle bir ciddiyetsizlik olur mu? Bu devlet, ilk kez mi düşmana mermi atıyor? Devleti yönetiyorsan hem atılacak mermiyi bulacaksın hem de ekmeği, aşı ucuzlatacaksın. Suriyelilere harcadığın 35 milyar dolar ekonomiyi batırmıyor da düşmana sıktığımız mermiler mi batırıyor?”

Akşener, Türkiye’nin dünyada tarım ve hayvancılıkta, kendine yetebilen ülke iken bu hale geldiğini, suçun manava, hale, markete ve bakkala atılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Seçime 48 gün kaldığını anımsatan Akşener, bu seçimle, iktidarın değiştirilmeyeceğini söyledi. Koltukların beka tehlikesinin olmadığını ifade eden Akşener, “İYİ Belediyecilik” kitapçığını göstererek, İYİ Parti’nin belediyecilik anlayışını anlattı. Kitapta belediye başkan adaylarının altına imza atacağı bir “Ant” metni olduğunu açıklayan Meral Akşener, şöyle konuştu:

“Bu bir yemin metnidir. Neyin yapılacağını ve neyin yapılmayacağını gösteren bir yemin metnidir. Adaylarımız buraya attıkları imzayla, milletimize söz vermiş olacaklar. Kendilerini bağlayacaklar. Belediyeyi kazandığımızda beş yıl boyunca adım adım ne yapacağımız belli. Uygulama yöntemleri belli. Hangi kadrolara ihtiyaç duyulduğu belli. Her sorunun çözümü belli. Bir an evvel, hızlıca uygulamaya koyacağız. Burada, ücretsiz internetten, şefkat evlerine, milli duruştan, ortak akla, sanat ve estetikten, kadınlarımızın sorunlarına, akıllı iyi kentlerden, dar gelirliye verilecek desteklere, yaş almışlarımız için, iyi yaşam evlerine, engelsiz kentlerden, ücretsiz ulaşıma hatta komşu ve mahalle kültürüne kadar birçok konuda çözümlerimiz hazır. Önümüzdeki günlerde, tüm projelerimizi tek tek tanıtacağız. Göreceksiniz, milletimiz, İYİ Parti’nin kentleri nasıl yönettiğini görüp ülkenin yönetimini de ehil ellere bırakacak.”

Kimlik kartını gösteren Akşener, belediye hizmetlerinde tek ölçülerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimlik kartı olacağını, bu kartı taşıyan herkese tüm hizmetlerin sunulacağını dile getirdi.

 

Etiketler :
adana
SON DAKİKA
Adana Ak Parti İl başkanlığına 40’a yakın aday
Adana Büyükşehir’de Meclis Başkanvekilleri belli oldu
GEÇEN YIL 61 BİN 235 KİTAP YAYIMLANDI
VÜCUDUNUZU AÇLIK STRESİNE SOKMAYIN
Nihat Atlı Yeniden MHP’nin Kozan İlçe Başkanı Oldu
Dava Şartı Arabuluculuk Sempozyumu
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Adana’da
Kılıçdaroğlu’dan Ceyhan teşekkür
Şeyh Bedreddin turneye çıkıyor
Çukurova Meclisi’nde komisyonlar belirlendi
Adana’da Cumhur İttifakı’ndan ‘Birlik beraberlik’ mesajı
Karalar, 10 gündür belediyeye her gün haciz geliyor
Şehit dul ve yetimlerden Vali Demirtaş’a ziyaret
“Milli Eğitim Bakanlığı elini çabuk tutmalı”
BAŞKAN KOCAİSPİR; ”JEST DEĞİL HAKKINIZ”
Dünyayı İyilik Kurtaracak
RUSLARIN TATİL ROTASI DEĞİŞMİYOR
AHŞAP İŞLEME VE MOBİLYA YAN SANAYİ SEKTÖRÜNÜN ÇUKUROVA BULUŞMASI SONA ERDİ…
“Çiftçi patatesi hasat ederken AKP de çiftçiyi hasat ediyor”
Türkiye, büyümeyi Çukurova’yla sağlar
Türkiye’de 2019 Mart ayında 105 046 konut satıldı
“ÇOCUKTUR BAŞI AĞRIMAZ” DEMEYİN!
Garip tavukçuluk çalışanları hak arayışında!
İl Spor Güvenliği toplantısı
Masa Tenisi Kuruluşlar Ligi sona erdi
Barut: Sorunları çözün
Kocaispir: Halkın içinde olacağız
Uyum içinde çalışacağız
Başkan Özgan görevi devraldı
Cumhur İttifakı’ndan “Birlik beraberlik” mesajı!
Zeydan Karalar, “Adana için birlikte çalışacağız”
EPİLEPSİ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!
Menevşe: “Ekonomimiz yeni ihracatçılarla güçlenecek”
Yücel, İşsizlik alarm veriyor
Jandarma 180 yılında, 180 bin ağaç
Barut; “Söz senettir, yerine getirmemek ayıptır”
Demirtaş’a Turizm Sektörü temsilcilerinden ziyaret
Sağlıkta yine şiddet, mağdur doktor
Başkan Karalar, ASKİ Genel Müdür Vekilliğine Küreksiz’i Atadı
Karalar, Siyaset değil, hizmet yapacağız
KOCAİSPİR ”YÜREĞİR’DE OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ”
Zeydan Karalar’dan, Atatürk tüten ocaklar vurgusu
İstanbul’dan beş Adanalıya ödül
DİYABET HASTALIĞININ 11 ÖNEMLİ BELİRTİSİNE DİKKAT
Demirtaş: “Mesleki ve teknik eğitimi desteklemeye devam edeceğiz”
Genel Sekreter Halisçelik oldu
Kadir Küreksiz Yeniden ASKİ Genel Müdürü
Başkan Çetin: “Projelerimizi çevreyi öngörerek hazırlıyoruz”
“Çukurova, ‘Maden Sektörü’ ile atağa kalkar”
EN İLGİNÇ 10 ALERJİ
ENERJİSA’DAN SANAL GÜVENLİK
Başkan Zeydan Karalar, “Adana’mızın tamamının başkanıyım.”
KANSER’DE EGZERSİZin önemini vurguladı.
Kozan’da Saadet dönemi
BU SAATLERDE YAPILAN SPOR KALP KRİZİNE YOL AÇABİLİR!
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 27 – 28 Nisan’da Adana’da
TÜRKİYE AB’DEN EN FAZLA VATANDAŞLIK ALAN DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLDU
Sakıp Sabancı 15. yılındada unutulmadı
Çifte fuar açan Başkan Karalar’dan üretime, ihracata destek vurgusu
Soner Çetin mazbatasını aldı
Fatih Mehmet Kocaispir mazbatayı aldı
SÜMEYYE BOYACI AMERİKA’DAN ALTIN MADALYA İLE DÖNDÜ
Eş zamanlı FETÖ/PYD Adana’da da operasyon
GELECEĞİN ADANALI YILDIZLARINDAN İZMİR’DE MUHTEŞEM PERFORMANS
TİTREMEYİ DURDURUYOR, İLAÇ KULLANIMINI AZALTIYOR
BALCALI’DA DİYABET OKULU AÇILDI
ÇUKUROVA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ FUARI AÇILIYOR
Çetin’den güçlü bir şekilde halk gününe devam
Başkan Uludağ, yeni dönem mazbatasını aldı
Barut, İstanbul’da sonuç değişmeyecek
Hareketsiz yaşam omurganın yükünü artırıyor!
ADANA’DA ELLER HOŞGÖRÜ, SEVGİ VE KARDEŞLİK İÇİN KENETLENDİ
Kansere C Vitamini Kalkanı
ŞUBAT AYINDA 34 BİN 25 TAŞIT ALDIK
KANSER RİSKİNİ AZALTMANIN 8 YOLU
AKSİGORTA’DAN SOKAK HAYVANLARINA PATİ SİGORTASI
Uludağ: Çalışmanın ödülünü farklı kazanarak aldık
Barut, Mutfakta yangın var
İncefikir, Ziraat Bankası üreticilere sırtını döndü
KADINLARA ÖZEL SAĞLIK ÖNERİLERİ
Tiyatro Festivali devam ediyor
KANSER HASTASINA BU 7 YANLIŞ YAKLAŞIMDAN KAÇININ!
Karaca”Yüreğir’de Halkın İradesine Sahip Çıkacağız”
İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse Oldu
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar oldu
TÜED’den anlamlı ziyaret
Adana’dan Türkiye’ye hoşgörü mesajı
Zeydan Karalar 655.810 bin oyla seçim kazandı
Menevşe: “4,5 Yıllık Kesintisiz İcraat Dönemine Giriyoruz”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay oldu
Çetin: ”Seçim bitti, tüm hemşerilerimizi kucaklayacağız”
Adanalı Zeydan Karalar Başkan Oldu
Fatoş Tekbaş’ın Köşe Yazısı
Karatepe UNESCO yolunda
Karamollaoğlu; Her yerde seçime girdik
Temel Karamollaoğlu Adana’ya geliyor
Çocuğunuz İçin Karmaşık Değil Basit Oyuncak Seçin
Perakende satış hacmi yüzde 3,4 azaldı
CHP Milletvekili Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı
Başkan Tuna, Mevlid Kandili’ni Kutladı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Tarsus’a Çıkarma Yaptı
MESKİ’den Erdemli’ye İçme Suyu..
Millet Bahçeleri Açıldı! Başkan Erdoğan: Söz Verdik, Yaptık, Yapacağız
Atiker Konyaspor: 3 – Adanaspor: 2
Çocuklar İçin Tiyatro Zamanı
Adana-Mersin İmece Köprüsü
İLGİLİ HABERLER
adana çiçek