Adana Doruk Gazetesi

CHP’li Çeviköz: “Milletin Derdi Ekonomik Kriz”

Ankara (CUHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin gündem maddesinin ekonomik kriz, işsizlik, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, satın alma gücünün giderek azalması olduğunu belirterek, “31 Mart’ta seçmen, Suriye’de ne olursa olsun bunları düşünerek sandığa gidecektir.” dedi. Çeviköz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirme ve eleştirilerde bulundu. 10 Ocak Çalışan […]

CHP’li Çeviköz: “Milletin Derdi Ekonomik Kriz”
11 Ocak 2019 - 16:56 'de eklendi.

Ankara (CUHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin gündem maddesinin ekonomik kriz, işsizlik, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, satın alma gücünün giderek azalması olduğunu belirterek, “31 Mart’ta seçmen, Suriye’de ne olursa olsun bunları düşünerek sandığa gidecektir.” dedi.

Çeviköz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Çeviköz, “Türkiye’nin mevcut koşullarında, halen çalışan gazetecilerin bulunmasının cesaret istediğini” söyledi.

Dış politikada geçen yıl ilk sıradaki gündem maddesinin Suriye olduğunu anımsatan Çeviköz, “Bu yıl da aynı şekilde devam edeceğe benziyor.” ifadesini kullandı.

Bölgede son 2 haftadır ciddi çatışmalar yaşandığını ve 100’ün üzerinde Özgür Suriye Ordusu mensubunun hayatını kaybettiğini, Türkiye’nin İdlib’de kurduğu 12 çatışmasızlık bölgesindeki kontrol noktalarının bugün itibarıyla Heyet Tahrir-i Şam’ın kontrolü altındaki bölgelerde yer aldığını anlatan Çeviköz, “Bunlar ciddi güvenlik zaaflarıdır. Bunların Türkiye açısından çok önemli olumsuz sonuçları olabilir.” diye konuştu.

Çeviköz, Arap Ligi’nin Suriye’yi tekrar üye olarak kabul etmeye hazırlandığına ve bölgedeki bazı Arap ülkelerinin Şam’daki büyükelçiliklerini tekrar açma kararı verdiklerine dikkati çekerek, “Bütün bunları alt alta koyduğumuzda Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini ve halkının barışçıl biçimde yaşamaya başlaması için gerekli koşulları sağlamak maksadıyla gerekli diyalogları başlatma zamanı gelmiştir. Bütün Avrupa ülkeleri ve bölge ülkelerinin Suriye rejimi ile yeniden diyalog kurmaya başladığı bir sırada Türkiye’nin bu diyaloğu kurmaması bizim açımızdan kabul edilemez ve barışçıl bir yaklaşım değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin kuzeydoğu Suriye’deki askerlerini çekme kararı aldığını hatırlatan Çeviköz, “Geldiğimiz noktada Türkiye’ye, Suriye’nin oldukça içlerinde, sınırına 300 kilometreden az olmayan bir mesafede bulunan IŞİD ile mücadele misyonu da görev olarak verilmiştir.” dedi.

Çeviköz, Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın başını çektikleri bir Ortadoğu barış ve iş birliği teşkilatı kurulmasına yönelik çabaların ivedilikle başlatılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bir açılım göremediklerini de belirten Çeviköz, “Avrupa Parlamentosunun çok ciddi bir aşırı sağcı blokla yenileneceği beklentisi maalesef var. Avrupa’daki birçok ülkede Türkiye karşıtlığının arttığını görüyoruz. Bu sadece Türkiye’yi sevmemekten kaynaklanan bir karşıtlık değil. Kopenhag kriterlerinden uzaklaşılması, yargı bağımsızlığının olmaması, kuvvetler ayrımına saygı gösterilmemesi, temel hak ve özgürlüklerin çok ciddi şekilde baskı altına alınmış olması, Avrupa’dan Türkiye’ye bakıldığında çok ciddi sorunlar olarak duruyor.” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çeviköz, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’ye müdahale etmek gerekir.” şeklindeki açıklamasına ilişkin bir soruya, “Donald Trump’ın birbiriyle çelişik ifadeleri tüm dünya kamuoyunda olduğu gibi ABD’de de karışık duygular uyandırıyor. Birbirleriyle çelişik ifadeler olduğu için şu anda herhangi bir yorum yapmakta zorluk çekiyorum.” karşılığını verdi.

Çeviköz, “Siz operasyonun ortadan kaldırılıp masada çözülmesini mi bekliyorsunuz?” sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:

“İdlib’deki misyonumuzu yerine getirememiş olduğumuz ortadadır ki, Heyet Tahrir-i Şam’ın oradan temizlenmesi gerekirken, Özgür Suriye Ordusu’na kayıp verdirebilmiştir. Türkiye’nin başka misyonları varken, yeni bir takım maceralara girmesinin doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Türkiye’nin terörle mücadelesini elbette destekliyoruz ancak bir takım değerlendirmeler yapılırken, Suriye’nin doğusu ile batısındaki ’emme basma tulumba’ özelliğini, Türkiye’nin göz ardı etmemesi gerekiyor.”

Ünal Çeviköz, Fırat’ın Doğusu ile Menbiç’teki sorunların çözümünün, ABD ile dürüst, açık ve şeffaf şekilde iletişim kurularak ve ortak çözüm aranmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Başka bir basın mensubunun Rusya’dan S-400 alımına yönelik sorusu üzerine Çeviköz, “Hava savunma sisteminde NATO’nun sağladığı sistem 4G, S-400’ler ise kablosuz internet sistemidir. Onu kullandığınız zaman 4G devreden çıkar. Bu uyumsuzluğun ortadan kaldırılması gerekir. 4G sisteminin her yerde erişilemeyen kablosuz internet erişiminden daha etkili bir sonuç doğurduğu kanaatindeyim. Üstelik patriotların 4,5G, F35’lerin de 5G olduğunu düşünüyorum.” dedi.

CHP’li Çeviköz, ABD ile Türkiye’nin iletişim kuramadığını, dış politikada inandırıcı ve güçlü bir söylem bütünlüğü sağlanması gerektiğini de dile getirdi.

Yerel seçimler öncesi bir operasyon düzenlenip düzenlenmeyeceği yönündeki soru üzerine Çeviköz, şu yanıtı verdi:

“Yerel seçimlerde dış politikayla alakalı herhangi bir şey olmaz. Kamuoyu araştırmalarında da Türkiye’nin gündeminde bir numaralı maddenin terörle mücadele olmadığı net olarak görülüyor. Türkiye’nin gündem maddesi ekonomik krizdir, işsizliktir, hayat pahalılığı, yüksek enflasyondur, satın alma gücünün giderek azalmasıdır. 31 Mart’ta seçmen, Suriye’de ne olursa olsun bunları düşünerek sandığa gidecektir.”

Başka bir soru üzerine Çeviköz, Rusya ile ilişkilerin son derece girift olduğunu ileri sürdü.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın “Seçim bir siyasi bir faaliyet değildir.” şeklindeki sözlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Çeviköz, “Sayın Binali Yıldırım, siyasette benden çok daha eskidir. Hangi faaliyetin siyasi olduğunu en iyi bilen kişilerden biridir. Bunu vatandaşlarımızın değerlendirmesine bırakmayı tercih ederim.” diye konuştu.

Çeviköz, S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin NATO’dan ayrılmasına yönelik bir adım atılıp atılmayacağı yönündeki soruyu, “Böyle bir şey bir felakettir. Asla böyle bir noktaya gitmemesi gerekir.” şeklinde cevapladı.

Etiketler :
adana
SON DAKİKA
Gazeteci Fatoş Tekbaş (Kara Kızı) Yumoş Tekbaş’ı kaybetti
Başkanlardan Kan Bağısı
BODRUM MÜZİK FESTİVALİ 15. YAŞINDA!
METANET ÇULHAOĞLU İSTANBUL’DA
MAYIS AYINDA 82 BİN 252 KONUT SATILDI
Çulhaoğlu: Çiftçilerimiz desteklenmeli
ÇOCUĞUNUZUN KAYBETTİĞİ BECERİLER HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
9. SOLİ GÜNEŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR
Gürer: “Temiz hava ve yaşanabilir bir çevre herkese lazım..”
Adana merkezli 4 ilde terör operasyonu
AOSB’de “Çevre Mevzuatı İstişare Toplantısı” yapıldı
Koncuk; İmamoğlu demokrasi mücadelesi veriyor
Mezitli’den sonra Anamur’da da aynı tehlike iddiası
S.S 76 NOLU CEYHAN KAMYONCULAR ODASI MALİ GENEL KURULUNU YAPTI
Dolu, don ve selden sonra şimdi de sıcak vurdu
BENİM BABAM MEMET USTA
Mezuniyet sevinci MFÖ konseriyle doyasıya kutlandı
Gürer: “Her alanda tasarruf olur ama öğretmenden tasarruf olmaz”
“Onbinlerce insanın çığlığı TBMM gündeminde”
Babalar günü mesajı
Ebeveynler Dikkat! O Karnenin Sahibi Siz Değilsiniz
Aydar; “Ceyhan’ı sessize alıyoruz”
BAŞKAN AYDAR YAZA MERHABA ETKiNLiĞİNE KATILDI
Soner Çetin yeniden DABB Başkanı oldu
Adana Büyükşehir Belediyesi, halk adına önemli kararlara imza atıyor
Anadolu Basını TBMM’nde Haykırdı
Refleks’in ödülü Ortaoğu Hastanesine
8’nci Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Tarihi Belli Oldu
Ayhan Barut, Doğankent’in sorunlarına çözüm arıyor
Antik Çağ’dan günümüze uzanan düşünce değişimi
Adana merkezli yasadışı bahis operasyonunda 33 gözaltı
Çikolata kistleri ile nasıl mücadele edilir?
Çukurova Üniversitesi’nde Bu Yılda Hasat Bayramı Coşkusu Vardı
BOĞAZ REFLÜSÜNE KARŞI 3 ETKİLİ ÖNLEM
591 MİLYON LİRALIK İHALEYİ İNCELEYİN
Adana’da uyuşturucuya kameralı önlem
Adana Büyükşehir meclisi canlı yayına geçti
Seyhan icraya formül buldu
Doğan: ÇKS kayıtlarında son gün 30 Haziran
Çetin hizmetlerine “Mola Evi” projesi hayata geçiriyor
KOMPLE BİR İNSAN ASIM GÜL
Suna Öğütcan hak ettiği yerde
PAUL RUDD VE MICHAEL PEÑA’NIN PEPSI® AŞKI
İlk Sinema Biletim Projesi Çocuklar Sinemayla Tanıştı
TÜRKİYE EN STRESLİ 11. ÜLKE OLDU
Anne babalar dikkat! Önce kendinize not verin!
Yüreğir’de ibadethaneler düzenli olarak temizleniyor
Turaç’tan muhteşem organizasyon
Karaca: Türk Kızılayı olarak gururluyuz
Ezgi Sarıkcıoğlu’nun yıldızı Londra’da parlıyor
“Basına köstek değil daha çok destek olun”
Jandarmanın 180’inci yılında 180 km maraton
Sözütek, yola çıkacak tatilcileri uyardı
En çevreci üniversite, Çukurova Üniversitesi
Karalar, Belediye ve Aski’de bankamatikçi var dedi
ŞEHRİMİZİN TÜM YÖNETİM KADROSU İLE İRTİBATI SIKI TUTACAĞIZ..
Adana Büyükşehir Meclisi Yönetme Krizi
Cumhuriyet Başsavcılığından Açıklama
Sarıçam meclisinde neler oluyor?
Çocuğunuz İçin Karmaşık Değil Basit Oyuncak Seçin
Perakende satış hacmi yüzde 3,4 azaldı
CHP Milletvekili Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı
Başkan Tuna, Mevlid Kandili’ni Kutladı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Tarsus’a Çıkarma Yaptı
MESKİ’den Erdemli’ye İçme Suyu..
Millet Bahçeleri Açıldı! Başkan Erdoğan: Söz Verdik, Yaptık, Yapacağız
Atiker Konyaspor: 3 – Adanaspor: 2
Çocuklar İçin Tiyatro Zamanı
Adana-Mersin İmece Köprüsü
İLGİLİ HABERLER
adana çiçek